Eszem - iszom

Egy kis ízelítő a cseh italok, ételek, a cseh konyha világából:

A cseh konyháról általában megoszlanak a vélemények. Van aki egyhangúnak tartja, és van aki imádja. Az alábbiakban és későbbi cikkeinkben szeretnénk bemutatni  a cseh konyha "jóságát", változatosságát, az egyedi összetevőit és ételeit. A cseh konyha a magyarhoz hasonlóan meglehetősen kalóriadús. Ez főként a hagyományosan renelkezésre álló alapanyagaiból és a megtermelhető növényekből adódik. Ez utóbbiakat nagyban meghatározza az ország klímája. A szárazföldi, hűvösebb éghajlaton nem teremnek meg a speciális mediterrán zöldségek, ezért jelentős mennyiségben használnak gabonákat (obilí), hüvelyeseket (luštěniny), burgonyát (brambory) – és mindezek mellett természetesen húsokat (maso).

A cseh ételekre a különböző közép-európai konyhák is hatással voltak, különösen a német és az osztrák konyha, ami a földrajzi közelségből valamint a közös történelmi múltból eredeztethető. Ezek fő jellemzői a húsok és húskészítmények, köretként a káposzta és a krumpli. Összehasonlítva más közép-európai konyhákkal, a cseh azoktól általában kalóriadúsabb, de az utóbbi években jelentős átalakuláson ment keresztül, és ezzel egészségesebbé vált a mindennapok gyakorlatában is.

Az alapanyagok tekintetében a legfontosabb a HÚS! Használnak sertéshúst (maso vepřové), marhahúst (hovězí), baromfihúst (drůbeží, kuře), kacsát (kachna), nyúlhúst (králičí), és szarvas (zvěřina), ill. vadhúsokat. Arányalag gyakran esznek halat (ryb), túlnyomórészt édesvízi halakat. Ez főleg a ponty (kapr), a pisztráng (pstruh), a sügér (candát) vagy az angolna (úhoř). Az éttermi kínálatban gyakran szerepel a pangasius, ami ki tudja milyen fajhoz tartozó tengeri halat takar.

Csehországban igen népszerűek a gombaételek és maga a gombászkodás is. Az éghajlati viszonyok és a sok erdő terület miatt a különböző gombafélék (houby) bőségesen teremnek. Különösen eső után az erdők szélén sűrűn parkoló autók jelzik, hogy az emberek éppen kosaraikat szedik teli gombával. Ez nem csupán kellemes szabadidős tevékenység, de a konyhapénz spórolásában is segít.

Specialitásai közé tartoznak a szószok (omáčky) és a knédli (knedlíky). A szószok rendszerint tejszínt, vajat és lisztet tartalmaznak. A knédliknek sok fajtája van, kenyér (houskové), krumpli (bramborové), hússal töltött (uzeninou), és ne feledkezzünk meg a finom gyümölcsös knédliről (ovocné knedlíky).


A cseh konyhában vannak még nagyon kedvelt, és különleges levesek (polévky) és édes cukrászsütemények (sladké pečivo) is.

Nagyon finomak és igényesek a hidegen kapható ételeik is. A csemegeüzletből (lahůdek) megemlíthetjük a különböző szendvicseket (chlebíčky), a különféle salátákat (saláty), érett sajtokat (zrající sýry), mint az Olmützi Kvargli (Olomoucké tvarůžky) vagy más Sörsajt illetve megtalálhatjuk a prágai sonkát is (pražskou šunku) és sok más finom felvágottat, mint például a debrecínska pečeně, amely természetesen Debrecenről kapta a nevét. Ja, és ne feledkezzünk meg a kiváló minőségű péksüteményekről sem, amelyek legyenek a legegyszerűbbek...mégis mennyei az ízük. Kicsit túlzás, de mi ezért is szeretünk Csehországba menni és enni. Ebben sokkal jobban igyekezhetnének a mi péksüti „gyártóink” is!

A cseh konyhához nagyon illik a sör (pivo), amely igazán híres, főzése és lelkes fogyasztása sok évszázados, sőt évezredes hagyományon alapul. A csehek nemzeti itala. A kis tradicionális sörfőzdéktől a multinacionális gyártókig széles a sörfőzők repertoárja. Sok önálló blog témáját kitenné ezek részletes bemutatása, majd egyszer próbálkozunk vele mi is... 

A sör mellett különösen Dél-Morávia vidékén elterjedtek a borszőlők, amelyek terméseiből olyan borokat készítenek, amelyek a nemzetközi versenyeken is jól szerepelnek. Főleg a fehér borok (bílá vína) viszik a prímet, de a vörös borok (červená vína) között is találkozhatunk finom italokkal. Mikulov borospincéiben még pezsgőt is gyártanak

Ha már az alkoholnál tartunk...nem hagyhatjuk ki a Karlovy Vary-ban gyártott keserédes likőrt, a Becherovkát sem. Ezt a gyógynövényekből készülő italt az 1800-as évek elején Josef Becher egy angol recept alapján kezdte el értékesíteni a patikájában. Azóta az itala igazán nagy karriert futott be. Persze a gyógyhatás eléréshez nem szabad túl nagy mennyiségben fogyasztani!

Ez után a bevezetésnek szánt rövid összefoglaló után számíthatnak tőlünk további érdekességekre és konkrét receptekre is. Azzal a nem titkolt céllal tesszük ezt, hogy közelebb hozzuk a cseh konyhát a magyar emberekhez, és bemutassunk néhány hagyományos cseh ételt, amelyet itthon is elkészíthetnek.

A gasztronómia témakörben írt eddigi cikkeink: