A Magyarországon kapható olaszos típusú kávékról, és a változatos elkészítési módjairól pár évvel ezelőttig, mintha nem is hallottak volna a cseh vidéken. No persze sokféle kávészerű valamiből lehet választani, de mindezek igen távol állnak a valódi kávé fogalmától.
Ha szeretnénk felsorolni a vendéglátóhelyeken kapható kávé típusokat, első helyen kell megemlítenünk a leggyakrabban árusított Török kávét (Turecká kává), amely nagyon elterjedt Csehországban. Akár ki szabad ezt mondanunk, akár nem, akkor is kimondjuk: szinte ihatatlan. :) A szinte is csak azért igaz, mert a szerencsétlen kávéért remegő, koffeinfüggő utazónak sokszor, jobb híján be kell érnie vele. Ezt az egyszerűen leforrázott, az ég tudja milyen márkájú darált kávét, jó nagy adagban adják. Amíg a sötét folyadék próbálkozik az ivásra alkalmas hőfokra való hűléssel, addig gyönyörködhetünk a csésze alján vastagon ülő zacc látványában, és imádkozhatunk azért, hogy legyen erőnk egy pár kortyot elfogyasztani belőle. De végül is csupán edzés kérdése és megszerethető…már akinek (nekünk egész jól sikerült).
A második helyen az Instant kávé (Instantní káva) áll, amely szinte minden vendéglátóhelyen kapható, de, hogy milyen fajta „jó” kávéból is készül azt szinte lehetetlen kideríteni. Ízlés kérdése, próbálkozhatunk vele. A harmadik fajta nedű az Espresso kávé (Espresso), amelynél ne az itthoni kis adagra gondoljunk. Nagyon nagy mennyiségben adják hosszú kávéként, és általában szintén nem túl finom alapanyagból készítik.
Vídeňská káva |
Alžírská káva |
De térjünk vissza a kávé témájára! Ha valami igazán édesre vágynak, akkor ajánljuk az Algír kávét (Alžírská káva) a pohár alján egy kis tojáslikőrrel, rajta a kávéval és felül tejszínhabbal. Mindezeken kívül természetesen megtalálhatjuk a Caffe Latte-t, azaz a Tejes kávét, a Capuccino-t Clasic és Čokoládové, azaz klasszikus és csokoládés változatban is. Az utóbbi években azonban már a csehek is rájöttek hogy milyen is lehet az igazi kávé, így kellemes meglepetésként egyre több helyen lehetett Espresso Piccolo, azaz a rövid espresso-t inni!
Összességében leszögezhetjük: szerencsére a csehországi “kávéhelyzet” fokozatosan javuló tendenciát mutat, amit mi mint kávéimádók csak üdvözölni tudunk, habár ezáltal néhány kalanddal szegényebbek is lehetünk.
De ha már az italokról írunk, a kávén kívül említsünk meg még mást is. A meleg italok (Teplé nápoje) között találhatjuk a már emlegetett Forró csokoládét és annak tejszínes változatát (Horká čokoláda és Horká čokoláda se šlehačkou). Nos a cseh vidéket járva a forró csokoládék terén igazán csodás alkotásokra lehet bukkanni! Ki ne hagyja senki!
A teák (Čaj) is népszerű italok Csehországban. Igen széles választékban találhatóak gyümölcs teák (ovocný čaj), gyógynövény teák (bylinkový čaj), zöld teák ( zelený čaj) és természetesen fekete teák is (černý čaj).
Two tea for two |
Végezetül beszéljünk egy nem meleg, hanem igazán hűs cseh (szlovák) alkotásról az alkohol-, de nem élvezetmentes, szintén tradicionális Kofola (tradičného československého nápoja) italról, amelynek szeretete ugyanúgy megosztja a magyar embereket, ahogyan maga a cseh konya is. Van aki az első korty után borzadva hagyja ott a maradékot, más pedig egy életre a „rabja” lesz. Ez az igazán karakteres ízű üdítőital nagyon jó szomjoltó. Összesen 14 féle gyógynövényt és gyümölcsleveket tartalmaz.
Szerelem vagy utálat, nincs középút... |
Ez a sokféle jobbára természetes összetevő adja jellegzetes ízét, ami első kóstolásra igencsak meglepő lehet. A hagyományos üdítőkhöz képest egészségesebbnek mondható, mivel egyharmaddal kevesebb cukrot, fele annyi koffeint tartalmaz, mint a „kólafélék”, és más kólákkal ellentétben nem tartalmaz foszforsavat. Reklámnak hangzik, de mi gyakran emlegetjük: “Nincs is jobb, mint meleg napokon biciklizés közben megállni egy Hostinecnél, és meginni egy korsó csapolt Kofolát”. Jó szívvel ajánljuk mindenkinek!
Npelirasmo1992 Ben Smith Download
VálaszTörlésslatexatim