A település fő terén leparkolva, mielőtt lerohannánk egyenesen a várat, először mindenkit a körbejárására biztatunk, amely feladat ugyan nem mellőzi a lépcsőzést sem, de feltétlenül megéri. Ugyanis a legimpozánsabb látvány a Smutná és Lužnice vízfolyások fölött emelkedő szikla tetején álló várról, illetve annak hátsó részéről leginkább a folyó völgybe leereszkedve tárul elénk.
Pillantás a várkertből a Lužnice folyóra |
De haladjunk tovább, keresztül a várkerten egyenest a várba. Az épület együttes komoly történelmi múlttal rendelkezik. A jelenlegi vár ősét valamikor 1268 környékén építtette egyenesen II. Přemysl Otokár cseh király, aki a területet a prágai püspöktől szerezte meg. Ebből a régi várból csakúgy, mint a késő-gótikus felújításból sajnos mára már alig valami látszik.
Pillantás felfelé |
Pillantás a kastély hátsóra |
Az 1670-es években az öreg kastély további nagyszabású felújítása vette kezdetét, ekkor épült az északi részen az Új Kastély is. Ezt az új épületet egy itáliai építész Baldasser Maggi alkotta, a belső festés Gabriel de Blonde, Vilém Jelínek és Bartoloměj Jelínek, a stukkó dekoráció pedig Antonio Melana műve. A további évszázadokban még továbi külső és belső átalakítások történtek empire, rokokó és neo-gótikus stílusban. Sajnos 1791-ben a vár belsőudvarát határoló, déli fekvésű negyedik szárny elpusztult.
Pillantás a kert felől |
De hagyjuk csak a jogászokat ügyködni, mi térjünk vissza a várkastélyhoz, és örüljünk annak, hogy 1998 óta a kastély a magunk fajta szerény jövedelmű turista számára is látogatható. A kastély külső-belső helyreállítása potom pár száz millió koronába került, és a felújítások a mai napig is zajlanak.
A kastély belsejét vezetett túrán tekinthetjük meg, megismerkedvén azzal, hogy Petr Vok miként is élte itt életét. A mintegy 50 perces látogatás a kastély első udvarán kezdődik, a késő gótikus Fa Csarnokon át a nyugati szárny lépcsőháza felé. A nyugati szárny folyosóján haladva Petr Vok hálószobája felé vesszük utunkat, ahol még az eredeti mennyezet és falfestésekben gyönyörködhetünk. A mellette fekvő egykori dolgozó szobában ma egy fegyver gyűjtemény csodái fogadnak, míg a vadász szalon rejtelmein túlhaladva egy következő teremben az egykori Paar család tagjainak portréival ismerkedhetünk meg. A túránkat Vok házasságkötő termében zárjuk, ahol a falakat 460 négyzetméteren gyönyörű festések borítják. Szándékosan nem részletezzük a túránkon látható megannyi szépséget, maradjon ez igen kellemes meglepetés.
Ismét a szabad levegőre kiérve, nézzünk egy kicsit körbe a parkban is. Mint tudjuk, egy valamire való kastély nincs kert nélkül. Erre gondolhatott 1830-ban a Paar család is, mikor néhány kiszolgáló épület lebontásával egy szép parkot alakított ki. Azért természetesen nem minden épületet számoltak fel, fennmaradt a kastély neves Lovas Iskolája, valamint a reneszánsz Hozlaur Ház (más néven Erdész Ház), a hozzá tartozó XV-ik századi magtárral.
A bechyně-i lovas iskolát 1776-ban építette Šimon Beer. Az eredetileg barokk stílusú épületet 1864-ben neo-gótikussá szabták át. A 2000-2001-ben felújított épületben megtekinthetjük az 1920-as években lerombolt egykori bécsi Paar palota bejárati kapuját, amely 1738-ban készült és csaknem 70 éven át a bechyně-i kastély eldugott sarkában porosodott. A Hozlaur Ház eredetileg Jindřich Švamberk rezidenciája volt, nevét egy későbbi tulajdonosáról Hozlaui Petr Hozlaur-ról kapta, aki Petr Voknak adta el az ingatlant. Petr Vok az épületet afféle erdészeti (birtok) adminisztrációs központtá (korbeli irodaházzá) alakíttatta át. Manapság is jellemzően iroda funkciót tölt be.
A kastélyban számos kulturális rendezvényt is szerveznek, amelyek közül kiemelkedik a július közepén, évről évre megtartott JazzFe jazz fesztivál. Emellett különféle színházi előadások, filmbemutatók stb. csalogatják a művészetek szerelmeseit. A cseh házasulandók előszeretettel fogadnak örök hűséget az egykori várakban, kastélyokban, illetve kastélyparkokban. A megszállottabbak nem csupán a középkori romantikus környezetet veszik igénybe, hanem saját maguk és nem ritkán a teljes ünneplő családot is korabeli, többé-kevésbé autentikus ruházatba öltöztetik. Egy ilyen „történelmi esküvőnek” voltunk magunk is a szemtanúi a bechyně-i kastély parkban.
Pillantás a "középkori" esküvőre... |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése