Cseh Filmkarnevál 2025: Az új évtized elkezdődött!

A kortárs cseh-szlovák filmművészet legizgalmasabb és legfrissebb alkotásaival jelentkező Cseh Filmkarnevál 2025. február 5 – 9. között várja újra nézőközönségét. A budapesti Cseh Centrum által hagyományosan februárban megrendezett cseh filmszemle immár tizenegyedik éve várja a nézőket megszokott helyszínén, a Toldi moziban. Az esemény szakmai partnere a Budapest Film. A Cseh Filmkarnevál főtámogatója a kezdetektől a Staropramen. 

 „A fesztiválválogatás általában nem tematikus, elsősorban a minőség kritériuma vezérli. Ennek ellenére az idei válogatásban a tematikus motívumok tekintetében is találhatunk közös nevezőt. Leginkább az illúziók elvesztése szókapcsolat illene rájuk.” – fejtette ki gondolatait Adéla Gálová, a Cseh Centrum igazgatónője.

Egy amerikás lány

Az idei nyitófilm egy egyedülállóan komponált képi világú fantasztikus dráma, egy lány hányatott (felnövés)története: Az amerikás lány, amely a Cseh Filmkritikusok Díjára és a Cseh Oroszlán díjra is esélyes több kategóriában. A Fivérek történelmi dráma, a Josef és Ctirad Mašín által létrehozott fegyveres ellenálló csoport működéséről és az utánuk indult hajtóvadászatról szóló, fordulatokban bővelkedő hidegháborús film. A hétvégén az intim és személyes drámáké lesz a főszerep. Az Egy alkoholista nő naplója egy fiatal anya személyes és drámai küzdelmét meséli el. A film egy Csehországban virálissá vált, díjnyertes blog alapján készült. Az Egy éjszaka c. film házaspárja egy szerencsétlen halálos baleset miatt egyre mélyebbre süllyed a bajban. A Tor c. zárófilm nem csak egy disznóvágást mutat be megdöbbentő részletességgel, a górcső alatt vizsgált szövevényes kapcsolatok érzékletes ábrázolásával is megdöbbenti a nézőt.

Fuss, Macikám, fuss – a cseh vagy a magyar film „fut” tovább? A fesztivál második napján egy dupla vetítés szokatlan összehasonlításra és élményhalmozásra kínál lehetőséget. A Nők, ha futnak, rendezője Martin Horský, a valaha volt legsikeresebb cseh mozifilm, amelynek 2024-es magyar feldolgozása, a Futni mentem, Herendi Gábor rendezésében pedig az elmúlt év legsikeresebb magyar filmje lett.

Nők, ha futnak

A Filmkarnevál során a vetítések után a rendezők is megosztják gondolataikat a nézőkkel.  A nyitófilm után Viktor Tauš avatja be a közönséget filmjének kulisszatitkaiba. A pénteki filmvetítés után a Fivérek rendezője, Tomáš Mašín várja a filmmel és a benne feldolgozott történelmi eseménnyel kapcsolatos kérdéseket. Szombaton az Egy éjszaka c. családi dráma hátterét pedig David Laňka rendező próbálja közelebbről megvilágítani.

Az első Filmkarnevált 2012-ben, Miloš Forman 80. születésnapja alkalmából szervezte meg a budapesti Cseh Centrum. Az évek során a Filmkarneválok vendégei voltak többek között: Jiří Menzel, Petr Zelenka, Tomáš Pavlíček, Jan Vejnar, Andrea Sedláčková, Zdeněk Viktora, Adam Sedlák, Jan Novák, Oliver Malina-Morgenstern rendezők; Julie Žáčková, Jakub Jíra producerek,  Jakub Medvecký forgatókönyvíró; Iva Janžurová, Zuzana Krónerová, Bárdos Judit, Ha Thanh Špetlíková, Kerekes Vica, Vita Smachelyuk színművésznők és nem utolsó sorban Bán János és Jiří Konvalinka színészek.

A jegyelővétel január 23-án indul a Toldi moziban és a Toldi mozi weboldalán.A f ilmek magyar és angol felirattal kerülnek vetítésre.

Napajedla kastélya

Kelet-Morvaországban Zlín közelében, az Alsó- és Felső-Morva völgy határán fekszik Napajedla városa, mely érdemtelenül csak ritkán kerül a magyar turisták célpontjai közé. Az 55. számú, a települést az ipartelep kivételével teljesen elkerülő úton haladva maximum egy pillantást vetünk a Morva (Morava) folyó túlpartján, annak teraszain elhelyezkedő városkára. Ám a Szvatopluk híd közelében járva, a Fatra gyárral szemben így, menet közben is feltűnik egy nagyobbacska, impozáns épület, a városka kastélya.


Napajedla kastélya

Nekünk többször is volt alkalmunk a már a XIV. században is fennálló településre bemenni, egyebek mellett meglátogattuk a Chmelnice névre hallgató helyi kisüzemi sörfőzdét is, melynek felkeresését több, mint ajánljuk. És ha már ott jártunk akkor természetesen nem csak a Szent Bertalan-templomra, a helyi múzeum épületére, az impozáns tornyos Városházára vagy éppen a jelenleg szállodaként üzemelő Régi Kastélyra vetettünk pillantást, hanem a kicsit délebbre fekvő Új Kastélyra is.


Ez az „új” kastély 1764 és 1769 között épült késő francia barokk stílusban, majd később némi késő barokk módosításon esett át. Alapvetően egy igazán praktikusan egyszerű U alakú háromszintes épületegyüttes, mely a különféle szalonokon, ebédlőn, a tökéletes köralakú „tükörtermén” kívül 30 lakószobát is magába foglal. A kastély főbejárata a keleti oldalon található, vele szemben pedig a több, mint 10 hektáros pompás park terül el. Az angolpark vízililiomos tavacskáknak, ritka fafajok példányainak ad helyet. Maga a kastély magántulajdonban áll, ám vezetett túrával bepillanthatunk az épület legimpozánsabb részeibe is, vagy akár sétálhatunk a parkban is, ám akár már csak az épületre való rápillantás is javasolt.