Vencel fejedelem, aki nem volt koronázott király valamikor 907 környékén születhetett, a Přemysl családban. Ez a dinasztia már hosszú ideje a csehek legmeghatározóbb törzsének élén állt Közép-Csehországban, Prága környékén. Apja I. Vratiszláv (Vratislav) fejedelem, édesanyja pedig Drahomíra, egy törzsi főnök leánya volt. Cirill és Metód hittérítők korábbi tevékenységének köszönhetően a család már áttért a keresztény hitre, még ha az alattvalók többsége ebben az időben továbbra is a pogány isteneknek hódolt.
Szent Vencel, és édesanyja Szent Ludmila |
I. Vencel uralkodását gyilkosságok keretezték be, ami ebben a korban és a történelem további évszázadai során nem számított példa nélkülinek. 921-ben édesapja halálát követően Drahomíra a Vencelt ekkoriban saját nevelése alá vett anyós, Ludmila ellen fordult, vissza akarván szerezni a kamaszkorú trónörökös, pontosabban az új uralkodó feletti felügyelet jogát. A köztük dúló vita olyannyira elfajult, hogy Ludmila elhagyta Prágát és az unokáját magával víve, a mai Beroun környéki Tetín várába vonult. Drahomíra azonban nem hagyta annyiban a dolgot, és merénylőket küldött utána, akik 921. szeptember 15-én sikeresen meg is fojtották Ludmilát. Miután a vetélytársat így kiiktatta a képből, fia nevelését, és ezzel együtt az háttérből történő uralkodást immáron teljes mértékben át tudta venni. A korán felnőtté váló, mondhatni öntudatra ébredő Vencel 924-ben (vagy 925-ben) azonban megunva az édesanyja minden bizonnyal nem egyszerű stílusát átvette az irányítást, és a „jó” mamát száműzte.
Ludmila halála |
A Szent Vitus Katedrális, ma |
"Kegyetlen" Boleszláv |
A legenda szerint Boleszláv három fegyveresével kardot rántott és Vencelre támadt. A fejedelem a közeli templomba próbált bemenekülni, de ő hiába rántotta meg az ajtó fogantyút, az zárva maradt. A merénylők mindeközben utolérték és kíméletlenül lekaszabolták az uralkodót. Egy másik legenda szerint ugyanezen a napon adott életet Boleszláv felesége a fiának, aki a Strachkvas, azaz a „szörnyű lakoma” nevet kapta.
Drahomíra |
Mindenesetre a gyilkos öcskös a tesó halála után magához ragadta a trónt. A mondák szerint a szó szerinti „gyilkos” kezdés ellenére az új fejedelem igazán jó és toleráns uralkodó lett. Az említett fiát pappá szentelték, lánya apácának állt. Drahomíra sorsa kevéssé ismert, így ismételten csak egy közismert legendára támaszkodhatunk. E szerint az özvegy - mikor egy alkalommal elhagyta lovaskocsijával Prágát - nem hagyta, hogy a kocsisa megálljon, és a harangszó alatt imádkozzon. Ezért a pogány tettéért rögtön elérte Isten büntetése, és a kocsija alatt megnyílt a föld. A hirtelen támadt szakadék elnyelte a kocsit, a lovakat és magát Drahomirát is. Sikoltása sokáig hallatszott a környéken.
De a mese után térjünk vissza a valós történelmi tényekhez. Szent Vencel testét a prágai Szent Vitus-templomban helyezték el, majd az életében tett számos csodatételének köszönhetően nem sokkal a halála után szentté avatták. Ezzel Ludmila után, a második cseh szent lett.
Szent Vencel koponyája (forrás: deník.cz) |
Szent Vencel szobra, a Vencel téren |
Érdekességként még meg lehet említeni, hogy 1853-ban John Mason Neale és Thomas Helmore egy 13. századi dallamra alapozva megírta a „Vencel Jó Király” „Good Kind Wenceslav” című karácsonyi énekét, ami a mai napig közismert az angolszász területeken. Sőt 1994-ben ugyanezzel a címmel mesefilmet is forgattak az USA-ban, amelyben a néhai fejedelemhez hasonlóan tragikusan fiatalon elhunyt Jonathan Brandis játszotta el az alattvalóihoz kegyes Vencelt. Így vált végképp nemzetközileg ismertté Szent Vencel „király”.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése