Az alábbiakban szeretnénk felsorolni mindazon könyveket, és egyéb információs forrásokat amelyeket felhasználtunk, illetve segítséget nyújtottak a blogolásunk során (a lista folyamatosan bővül):
Útikönyvek:
- Szombathy Viktor: Csehszlovákia, Panoráma, 1981. - Sok tekintetben a mai napig is a legjobb, legrészletesebb információ forrás Csehországról!
- Horváth Tibor: Prága - Csehország, Cartographia, 2005. - Igazi kedvcsináló útikönyv kezdő utazóknak, de hamar rájössz hogy ennél azért jóval többet szeretnél tudni Csehországról!
- Werner Skrentny: Csehország, Merian live sorozat - Díjnyertes könyv, de inkább csak a design, és nem a csalódást keltően kevés és sokszor semmitmondó információk miatt. Azok számára készült akik nem szeretnek sokat olvasni, és/vagy gondolkodni a nyaralás során.
- Kocsis P. - Marton J. - Vétek Gy.: Csehország - Sörmentén, Útikalauz sörivóknak, Hibernia, 2008. - Alapmű minden Csehország kedvelő számára, és az alcímmel szemben nem csupán a sörivóknak! Rendkívül igényes, jó stílusú könyv, de profiljából adódóan szubjektív és sajnos számos információ már nem aktuális. (Pl. megszűnő vagy új sörfőzdék, sörök, bezárt vagy megváltozott minőségű éttermek stb.)
- Csehország és Szlovákia - Nyitott szemmel (Insight Guide) sorozat, Kossuth Kiadó, 2005. - Színes szélesvásznú kalauz két országról egy kötetben....csak tudnám miért nem érdemel meg Csehország vagy Szlovákia egy önálló útikönyvet?
- Firon András: Csehországi utazások, Panoráma, 1983. - Egy régi, de nagyszerű Panoráma "mini" útikönyv, több mint 250 oldalon, fényképekkel, és térkép vázlatokkal. Újabb bizonyítéka annak, hogy régen még tudtak jó útikönyveket írni...
- Hagymásy András: Prágai kocsmakalauz (kocsmográfiai tanulmányok), Alinea Kiadó, 2008. - Ahogyan azt a könyv címe is tükrözi, ez elsősorban egy igen részletes, saját szomjoltó tapasztalatokat tükröző "kocsma" kalauz, számos történelmi, kultúrtörténeti információval fűszerezve. Prágai látogatáshoz elengedhetetlen alapmű!
Szakkönyvek:
- Zalabai Zsigmond: Verses magyar Bohémia - Magyar-cseh verses kapcsolattörténeti olvasókönyv 896-2000, Kalligram, 2001. - A maga nemében egyedülálló antológia, amely nem csak a magyar nyelven íródott cseh vonatkozású versszövegeket gyűjti össze, de igen aprólékos művelődéstörténeti - történelmi adalékot is nyújt az értelmezésükhöz.
- František Palacký: A huszitizmus története, Európa könyvkiadó, 1984. - A XIX. században írt ötkötetes mű (A cseh nemzet története) magyar nyelvre lefordított fejezetei.
- Gonda Imre - Niederhauser Emil: A Habsburgok, Pannonica, 1998. - A hetvenes évek végén született, de a mai napig is helytálló munka a Csehország és Magyarország történelmét egyaránt meghatározó Habsburg-birodalom évszázadairól.
- Jiří Musil (editor) : The end of Czechoslovakia, CEU, 1995 - Cseh és szlovák tudósok tanulmányai Csehszlovákia szétszakadásának okairól.
Szépirodalmi művek:
- Mariusz Szczygiet: Gottland, Európa, 2009. - A lengyel újságíró - író rendhagyó kisregénye Csehországról, a cseh XX.-ik század néhány különleges szereplőjéről (a cipőgyártó Bata család, Lída Baarová a náci Németország sztár színésznője, a prágai Sztálin-szobor egykori alkotója, stb.) , és a körülöttük változó világról.
- Josef Skvoreczky: Gyávák, Carthaphilus, 2007.
- Miloš Urban: Héttemplom, Ulpius-Ház, 2004.
- Tereza Boučková: A kakas éve, Carthapilus, 2011 - Saját élettörténeten alapuló mű, arról, hogy milyen küzdelmeket folytatnak a szülők a felnőtté váló örökbefogadott roma fiaikkal, és közben saját magukkal.
- Marek Šindelka: Hiba, Európa Könyvkiadó, 2012 - Fiatal cseh szerző izgalmas regénye
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése